Brijuni - Pula
Nacionalni parkovi područja su zaštićenih prirodnih ljepota i od velikog su značaja za ekosustav. Istovremeno hrvatska kulturno povijesna baština jednako je bogata i vrijedna zaštite. Nacionalni park Brijuni jedini je naš nacionalni park koji je podjednako važan zbog svoje prirodne vrijednosti i svoje kulturne baštine, arheoloških nalazišta koja svjedoče o kontinuiranoj naseljenosti od brončanog doba. Uz Krku koja je blizu Šibenika, Brijuni su drugi nacionalni park koji u svojoj blizini ima veći grad pa vam svakako preporučamo da pri posjeti planirate i obilazak Pule što će vam u konačnici dati jedan savršen cjelodnevni izlet.
Harmonija prirodnog i čovjekovog utjecaja
Na Brijune se dolazi brodom iz Fažane. Po pristajanju na otok Veliki Brijun počinje razgled koji se odvija kombinacijom šetnje i vožnje turističkim vlakićem. Količina i raznovrsnost sadržaja zaista je bogata i teško je zamisliti znanost kojoj u ovom parku ne bi mogla naći svoj poligon za istraživanje. Na Brijunima na svoje dolaze biolozi, geografi, povjesničari, arheolozi, geolozi… Sklad prirodnih i antropogenih utjecaja je ono što Brijune čini specifičnim. Krčenjem dijela šumskih površina i pretvaranjem u parkove s velikim otvorenim travnjacima stvoren je krajobraz koji je jedinstven na našoj obali Jadrana. Važne su i šume hrasta crnike kao i neke vrste ugroženih mediteranskih biljaka koje na Brijunima izvrsno uspijevaju. Najpoznatija biljka parka je stara maslina čija je starost, metodom karbonske analize, procijenjena na nevjerojatnih 1600 godina, dakle svoj rast je započela za vrijeme Rimskog carstva.
Spomenuti sklad prirode i ljudskih utjecaja vidljiv je i u fauni parka. Naime, uz autohtone vrste na otoku izvrsno preživljavaju i alohtone, donesene vrste kako one koje žive samostalno tako i životinje u safari parku, afrički, južnoamerički i azijski biljojedi poput zebri, ljama i zebua. Jedan od zanimljivijih stanovnika otoka je i istarsko govedo, boškarin.
Malarija na Brijunskom otočju
U prirodni ambijent izvrsno se uklapaju i arheološki ostaci poput gradine i brončanog doba, no najznačajniji su ostaci građevina iz doba antičkog Rima. Izdvajaju se dva objekta, rimska vila u zaljevu Verige i kastrum, najveći antički kompleks na Brijunima. Za današnji izgled otočja najznačajnija osoba je Paul Kupelwieser, austrijski industrijalac koji je 1893. godine kupio Brijune koji su tada bili puni močvarnih područja.
Kako je malarija bila veliki problem na otoku, u pomoć je pozvan Robert Koch, nobelovac, otkrivača uzročnika mnogih bolesti. Po dolasku na Brijune on utvrđuje da je uzročnih jedna vrsta komarca koji ličinke leže u močvarnom području. Isušivanjem močvara riješen je problem malarije.
Pula
Nakon Brijuna vraćamo se u Fažanu i kratkom vožnjom dolazimo do Pule, grada koji spada u one s najboljom kvalitetom života u našoj zemlji. Kao i svaki grad te veličine na našoj obali Pula je puna zanimljivosti i sadržaja, no izdvajamo dvije stvari. Prvo su, naravno, građevine iz doba rimskog carstva, s amfiteatrom kao zaštitnim znakom grada, a drugo je pulski akvarij. Gradnja amfiteatra započela 27. godine prije Krista i trajala je oko 40 godina. Premda svojim dimenzijama izaziva divljenje, uvidom u njenu prvotnu svrhu, ono splašnjava. Veliki povijesni spomenik, tema s razglednica i panoramskih snimaka, ponos naše obale i baštine bio je tek stratiše i mučilište za ljude i životinje.
Pulski akvarij nalazi se u jedinstvenom ambijentu tvrđave Verudela na istoimenom poluotoku. U 60-tak akvarija nalaze se stotine morskih organizama iz Jadrana ali i iz svjetskih mora. Ako Brijune i Pulu posjećujete u toplom dijelu godine, pogodnom za kupanje, svakako posjetite i rt Kamenjak koji je proglašen parkom prirode. Rt ima oblik riblje kosti na kojoj se smjenjuju zaljevi i rtovi, a svaki zaljev krasi plaža, radi se o najljepšem kupališnoj lokaciji u pulskoj okolici. Jug ionako prekrasne Istre, njezin je najljepši dio. Radi se o jednom od onih područja za vas nitko ne pita razlog posjete jer se motivi jednostavno podrazumijevaju. Np, recite nekom da niste nikad bili na Brijunima ili u Puli. Najčešće će uslijediti: A, zašto?
*Fotografije: pulainfo.hr arhiva